ProtonVPN Recenzia: 9 kladov a záporov ProtonVPN

ProtonVPN


ProtonVPN

https://protonvpn.com/

tl; dr

ProtonVPN existuje už nejaký čas a spoločnosť má tiež zabezpečené e-mailové služby. Kvalita a funkcie, ktoré tu nájdete, sú zmiešané vrecká, čo nie je všetko zlé. Pred registráciou dlhodobého plánu sa uistite, že dokáže urobiť to, čo chcete. Uč sa viac.

ProtonVPN Recenzia: 9 Pros & 6 Nevýhody ProtonVPN

ProtonVPN nie je najvýznamnejším poskytovateľom virtuálnej súkromnej siete (VPN) v okolí a v skutočnosti začal poskytovať bezpečné e-mailové služby v roku 2014.

So sídlom v Ženeve, Švajčiarsko, dávajú ubezpečenie používateľom čiastočne tým, že sa spoliehajú na prísne nariadenia o ochrane súkromia svojej hostiteľskej krajiny.

Obsah

Výhody ProtonVPN

 1. So sídlom vo Švajčiarsku
 2. Silné šifrovanie & protokoly
 3. Žiadne úniky, žiadne záznamy
 4. Zabezpečené základné servery
 5. Prijateľné rýchlosti
 6. Pôsobí v 41 krajinách
 7. Streamy Netflix & BBC iPlayer
 8. Podporuje prehliadač Tor & P2P
 9. Variabilné stanovovanie cien

Nevýhody ProtonVPN

 1. Servery obmedzenej Ázie
 2. Sklon k VPN blokom
 3. Má tendenciu byť mierne neobvyklé
 4. Obmedzená dostupnosť P2P
 5. Iba e-mailová podpora
 6. Môže byť ťažké nakonfigurovať

záver

 • Stojí ProtonVPN za cenu?

Čo sa nám na ProtonVPN páči

1. So sídlom vo Švajčiarsku

Švajčiarsko je domovom Álp, výbornej mliečnej čokolády, známeho švajčiarskeho armádneho noža a mnohých ďalších vecí. Je však známa aj divokou divokosťou, s ktorou stráži súkromie. Podľa súkromného práva je zaručené právo na súkromie Švajčiarska spolková ústava (článok 13):

„Každý má právo na súkromie vo svojom súkromnom a rodinnom živote a vo svojom dome, ako aj vo vzťahu k svojej pošte a telekomunikáciám.“

Vďaka tomu je ideálne miesto pre spoločnosť špecializujúcu sa na súkromie a bezpečnosť, ktorá má sídlo v. ProtonVPN je jednou z týchto spoločností, ktorej prevádzka je zabezpečená v Ženeve..

2. Silné šifrovanie & protokoly

Šifrovanie je jednou z charakteristických čŕt poskytovateľov služieb VPN, pretože ich celá prítomnosť sa točí okolo predpokladu súkromia a bezpečnosti. Existujú rôzne protokoly a úrovne šifrovania, ktoré môžu ponúknuť. Niektorí poskytovatelia služieb VPN umožňujú používateľom vybrať si úroveň šifrovania, ktorú chcú, ale ProtonVPN sa rozhodol ísť celý ošípaný a rozhodnúť sa iba pre to najlepšie.

Ponúka iba najlepší protokol, ktorý je k dispozícii pre zariadenie, ktoré používate. Napríklad ich aplikácia pre Windows podporuje iba OpenVPN (TCP aj UDP), zatiaľ čo IKEv2 môžete používať iba pre mobilné zariadenia. Šifrovanie je tiež nastavené na najvyššiu možnú úroveň – AES-256.

Výmena kľúčov sa vykonáva pomocou 4096-bitovej RSA, zatiaľ čo overovanie správ je cez HMAC s SHA384. Je to asi také bezpečné, ako môžete získať pre osobné použitie.

Z dôvodu záujmu je možné, že tieto nastavenia, aj keď sú optimálne z hľadiska bezpečnosti, nemusia byť pre každého najlepšie. Rôzni ľudia používajú siete VPN na rôzne účely a protokol / šifrovanie je jedným zo spôsobov, ako je možné nejakým spôsobom modulovať výkon..

Napríklad, ak by som chcel používať VPN iba na obídenie geo-zámkov v obsahu, pravdepodobne by som chcel možnosť znížiť šifrovanie a vytlačiť z pripojenia čo najvyššiu rýchlosť, ako by som mohol získať..

3. Žiadne úniky, žiadne záznamy

Súčasťou mojich skúšok sú vždy základné skúšky tesnosti, ktoré zahŕňajú Úniky DNS a Netesnosti WebRTC. ProtonVPN je rovnako bezpečný, ako sa hovorí a počas procesu hodnotenia sa nezistili žiadne úniky. Spoločnosť má tiež prísnu politiku bez protokolov.

Aj keď to mnohí poskytovatelia VPN uvádzajú, ProtonVPN zašiel o krok ďalej a vytvoril správu o transparentnosti, v ktorej uvádza zoznam žiadostí o informácie, ktoré dostal od orgánov, a aké kroky podnikol v súvislosti s týmito žiadosťami.

Aj keď sú tieto informácie dosť rázne a v skutočnosti nám to veľa nepovedia, je to pozitívny krok vpred. Spoločnosti sa napokon musia vyrovnať na jemnej linke, najmä pokiaľ ide o spoločnosti VPN.

4. Zabezpečte základné servery

Protonvpn bezpečné základné servery

Koncept „Secure Core“ spoločnosti ProtonVPN je v skutočnosti to, čo väčšina poskytovateľov VPN jednoducho nazýva „multi-hopové riešenie“..

To znamená, že vaše pripojenie je smerované cez sériu serverov VPN, čím sa zvyšuje potenciál ochrany osobných údajov. V prípade ProtonVPN pozostáva ich „Secure Core“ zo serverov v troch krajinách – vo Švajčiarsku, na Islande a vo Švédsku..

Ak povolíte vo svojom klientovi VPN možnosť „Zabezpečené jadro“, vaše pripojenie bude smerované cez jednu z týchto troch krajín predtým, ako pôjdete do krajiny, ktorú ste vybrali ako umiestnenie svojho servera VPN..

5. Prijateľné rýchlosti

Rýchlosť je jedným z najcitlivejších problémov, pokiaľ ide o služby VPN a medzi zákazníkmi a poskytovateľmi služieb neustále existuje argument. Zákazníci sa zvyčajne sťažujú na „pomalé rýchlosti“, zatiaľ čo poskytovatelia služieb sa snažia vysvetliť, že rýchlosť závisí od mnohých faktorov.

Na účely testovania musím objasniť pár vecí, než jednoducho vezmete moje výsledky na nominálnu hodnotu. Prvým je to, že na zariadení, na ktorom ho používate, záleží – šifrovanie zaberá energiu na spracovanie a možnosti vášho zariadenia môžu byť faktorom.

Druhou je vzdialenosť od vybratého servera VPN – čím ďalej je server, ktorý ste si vybrali, tým pomalšie bude pripojenie (z hľadiska latencie). S týmto vedomím spúšťam tieto testy na stolnom počítači z fyzického miesta v Malajzii.

Základná rýchlosť môjho internetového pripojenia (teoreticky) je 500 Mb a keď som pripojený lokálne, dokážem dosiahnuť takmer plné rýchlosti. Keď sa pripojím na servery, ktoré sú ďalej, samozrejme to poklesne.

základná rýchlosť v Malajzii bez vpn

Výsledok základného testu na serveri Malajzie bez VPN
(Tu nájdete celkový výsledok základnej rýchlosti tu)

ProtonVPN test rýchlosti – americký server

protonvpn test rýchlosti US vpn off

Test rýchlosti ProtonVPN v USA – VPN vypnutá
(Pozri výsledok testu plnej rýchlosti tu)

protonvpn test rýchlosti v USA

Rýchly test ProtonVPN v USA – VPN zapnutý
(Pozri výsledok testu plnej rýchlosti tu)

Test rýchlosti ProtonVPN – server EÚ (Nemecko)

protonvpn test rýchlosti EU vpn off

Test rýchlosti ProtonVPN EÚ – VPN vypnutá
(Pozri výsledok testu plnej rýchlosti tu)

Protonvpn test rýchlosti EU vpn on

ProtonVPN test rýchlosti EÚ – VPN zapnutý
(Pozri výsledok testu plnej rýchlosti tu)

Test rýchlosti ProtonVPN – africký server (Južná Afrika)

Test rýchlosti protonvpn SA vpn off

Test rýchlosti ProtonVPN SA – VPN vypnutá
(Pozri výsledok testu plnej rýchlosti tu)

Protonvpn test rýchlosti SA vpn on

Test rýchlosti ProtonVPN SA – VPN zapnuté
(Pozri výsledok testu plnej rýchlosti tu)

Test rýchlosti ProtonVPN – Ázijský server (Singapur)

protonvpn test rýchlosti Ázia vpn off

Test rýchlosti ProtonVPN Ázia – VPN vypnutá
(Pozri výsledok testu plnej rýchlosti tu)

protonvpn test rýchlosti Ázie pred

ProtonVPN test rýchlosti Ázia – VPN zapnutá
(Pozri výsledok testu plnej rýchlosti tu)

ProtonVPN test rýchlosti – server v Austrálii

protonvpn test rýchlosti v Austrálii

ProtonVPN test rýchlosti Austrália – VPN vypnutá
(Pozri výsledok testu plnej rýchlosti tu)

Protonvpn test rýchlosti v Austrálii

Rýchly test ProtonVPN Austrália – VPN zapnutá
(Pozri výsledok testu plnej rýchlosti tu)

Ako vidíte, rýchlosti, ktoré ponúka ProtonVPN, sú trochu zmiešané. Predpokladám, že keďže vykazujú veľmi silný výkon v niektorých oblastiach, rozložili možnosti svojich serverov v závislosti od dopytu..

Napriek tomu je z väčšej časti dosť potrebné na streamovanie vysokokvalitného 4k videa, ak je to potrebné. Pravdepodobne si všimnete, že ste na VPN, ak ste sa pokúsili stiahnuť obrovský súbor – čo môže chvíľu trvať..

6. Prítomný v 41 krajinách

Rovnako ako u väčšiny dobrých poskytovateľov služieb VPN, ProtonVPN má dobrú prítomnosť na celom svete – v 41 krajinách, kde spravujú viac ako 500 serverov. Aj keď to nie je najväčší počet krajín a serverov v okolí, stále je to slušné číslo.

Infraštruktúra (hardvér aj šírka pásma) stojí bombu a ako užívateľ by som bol veľmi skeptický voči poskytovateľovi služieb, ktorý tvrdí, že ponúka obrovské množstvo serverov za vysoké ceny. Niektorí to dokážu, ale nie toľko.

7. Prúdy Netflix & BBC iPlayer

Osobne je jedným z mojich hlavných dôvodov pre použitie VPN to, že chcem pristupovať k obsahu regiónu Netflix v USA. Toto je pre mňa dôležitý faktor. Po spustení ProtonVPN sa mi podarilo väčšinu času bez problémov streamovať obsah Netflix v USA, takže mu odovzdám tento obsah.

Nezabudnite však, že v niektorých prípadoch sa servery ProtonVPN nemohli pripojiť k Netflixu. Nepodarilo sa mi otestovať všetkých 500 serverov, ale tie, ktoré som doteraz pracoval dobre.

Podobne, pre tých, ktorí chcú sledovať iPlayer BBC, môže vziať srdce, že to funguje dobre.

8. Podporuje prehliadač Tor & P2P

V prípade ultraparanoidov, ak nie ste spokojní so zabezpečením pripojenia iba pomocou služby VPN, s potešením konštatujete, že Tor Browser s ňou tiež spolupracuje..

Berte však na vedomie, že nie všetky servery ProtonVPN podporujú Tor (kliknutím sem zobrazíte zoznam svojich serverov a to, čo na každom povolia).

K dispozícii je tiež P2P, ale podobne obmedzená iba na určité servery.

9. Variabilné stanovovanie cien

BasicPlusVisionary
Cena / mesiac 4 $ 8 $ 24
Číslo zariadenia2510
Zabezpečte CoreNoAnoAno

Jednou z lepších vecí na ProtonVPN je to, že poskytuje svojim zákazníkom výber toho, čo chcú zaplatiť. Niektorí používatelia požadujú základnú úroveň služieb za lepšiu cenu a môžete ju získať pomocou ProtonVPN. V skutočnosti majú tiež bezplatný plán.

Bezplatný plán je veľmi obmedzený z hľadiska rýchlosti aj umiestnenia servera, ale neohrozuje používateľov s obmedzenou šírkou pásma. Môžete sa tiež rozhodnúť pre ďalšie úrovne plánov, ktoré otvárajú prístup k viacerým serverom, počtu podporovaných zariadení a ďalším funkciám.

Pokiaľ ide o VPN, povedal by som, že ich plány nižšej úrovne slúžia segmentu zákazníkov, s ktorým nie je veľa poskytovateľov služieb ochotných postarať sa. Ich plány vyššieho stupňa sú viac v súlade s priemyselnými štandardmi, ale v porovnaní s niekoľkými poprednými poskytovateľmi, ako sú Surfshark a NordVPN, ich možno považovať za drahý..

Čo sa nám na ProtonVPN nepáčilo

1. Servery obmedzenej Ázie

Aj keď servery ProtonVPN pokrývajú viac ako 41 krajín, všimol som si, že len málo z nich slúži regiónu Ázie. Získate niekoľko kľúčových miest, ako sú Singapur a Hongkong, ale pre tých, ktorí v tomto regióne potrebujú podporu na úrovni krajiny, budete sklamaní.

Aj keď by to mohlo byť prijateľné pre všeobecné použitie, zákazníci, ktorí môžu mať osobitné potreby, ako napríklad miestne pripojenie na obchodné účely alebo inak, budú mať šťastie..

2. Náchylné na bloky VPN

Počas testovania som zistil, že ProtonVPN je náchylný na blokovanie viacerých webových stránok ako väčšina sietí VPN, ktoré som vyskúšal. Toto má podobu buď serverov, ktoré rozpoznávajú pripojenie VPN, alebo ich priamo blokujú niektoré, ktoré nakoniec skončí s náhodnými chybami, ako sú nepravidelnosti CSS..

Problémy, ktoré som narazil, nanešťastie nebolo možné vyriešiť ani po kontaktovaní podpory zákazníkov.

Aj keď uznávam, že je takmer nemožné, aby poskytovateľ služieb VPN pracoval so 100% úspešnosťou, problémy, ktoré sa objavili v ProtonVPN, boli viditeľné – omnoho viac ako väčšina ostatných, ktoré som doteraz používal..

3. Má tendenciu byť mierne slepý

Každá spoločnosť používa nejakú formu marketingovej stratégie, ale dôvod, prečo som to jednoducho musel pridať ako nevýhodu ProtonVPN, je to, že ich marketingové triky môžu nejakým spôsobom negatívne ovplyvniť potenciálnych zákazníkov..

Zoberme si napríklad predpoklad serverov „Secure Core“, ktoré používajú ako kľúčové miesto predaja na podporu svojich služieb. Jadro tvoria Švajčiarsko, Island a Švédsko, ale Švédsko je v skutočnosti členom spoločenstvo piatich očí.

Cítim sa tak trochu nepohodlne a privedie nás späť k spoliehaniu sa na slovo ProtonVPN, že neuchovávajú žiadne protokoly a správne nakonfigurovali všetky svoje servery, aby zabezpečili, že.

Iné predajné miesta, ako napríklad ich servery, sa nachádzajú v predchádzajúcich podzemných vojenských inštaláciách, hoci sú zaujímavé, nemajú na vaše súkromie veľký vplyv.

4. Obmedzená dostupnosť P2P

Ako veľký fanúšik P2P som bol veľmi sklamaný zistením, že zo všetkých serverov ProtonVPN podporuje iba torrentovanie z hŕstky krajín; Švajčiarsko, Švédsko, Singapur a Holandsko. To znamená, že ak chcete sledovať Netflix USA a torrent súčasne, nemáte šťastie.

Jedinou možnosťou bude použitie rozdeleného tunelovania a oslobodenie torrent klienta od služby VPN. To nemusí byť v niektorých krajinách s veľmi represívnymi zákonmi o autorských právach uskutočniteľným riešením.

5. Iba e-mailová podpora

Keď som mal problémy s prístupom na webové stránky, chcel som sa obrátiť o pomoc, len aby som zistil, že ProtonVPN nemá k dispozícii živú podporu. Vaša hlavná cesta podpory je prostredníctvom e-mailu – a chvíľu trvá, kým odpovie.

Trvalo im 24 hodín, kým odpovedali na môj pôvodný e-mail (nepočítajúc automatickú odpoveď), a po tom každá výmena trvala približne pol dňa, kým dostala odpoveď. Časové oneskorenie však nebolo najväčším problémom, odpovede však boli.

Základnou témou, ktorú som dostal z odpovedí, bolo: „Máme veľa serverov, ak jeden nerobí to, čo chcete, vyskúšajte ich všetky jeden po druhom, až budete mať šťastie.“ Môžete povedať, že to zvýšilo môj krvný tlak pomerne málo bodov.

6. Môže byť ťažké nakonfigurovať

Väčšina sietí VPN sa dnes snaží čo najjednoduchšie používať svoj softvér. Vďaka povahe VPN z nich robí veľkú prekážku pre tých, ktorí nie sú technicky veľmi naklonení.

ProtonVPN má zväčša veľmi elegantné používateľské rozhranie aplikácie Windows. V skutočnosti milujem tú skvelú mapu sveta so zelenou neónovou čiarou lemovanou starou školou.

Pokiaľ však ide o rozdelenie tunelov, deje sa niečo divné. Rozdelené tunelovanie je možnosť, ktorú má mnoho poskytovateľov, ktorá vám umožňuje vylúčiť určité aplikácie alebo dokonca webové stránky z tunela VPN. Zvyčajne to je buď pridaním adresy URL aplikácie alebo webovej stránky.

protonvpn rozdelené tunelovanie

Chcete pridať adresu IPv4? Prečo nielen akceptovať doménové meno?

Z nejakého neznámeho dôvodu, aby ste vylúčili webovú stránku z aplikácie ProtonVPN, musíte nájsť IP adresu tejto webovej stránky. Ako príklad môžeme uviesť, že chcete vylúčiť google.com z tunela VPN. Namiesto zadania názvu domény musíte nájsť adresu IP spoločnosti Google (ktorá je 172.217.3.100)..

Aby som bol úprimný, cítim to lenivosť na vývojovom fronte a pre spoločnosť, ktorá podniká toľko rokov, jednoducho neospravedlniteľná..

Záver: Stojí ProtonVPN za cenu?

Ako vidíte, existuje približne rovnaké množstvo argumentov ako pre ProtonVPN, tak proti nemu, na ktoré môžem myslieť. Na konci dňa však bude veľa záležať na tom, na čo službu používate. Napríklad, ak máte záujem iba o zabezpečenie pripojenia, pripojenie k serveru VPN v okolí a zabudnutie na čokoľvek iné – ProtonVPN bude pravdepodobne pre vás v poriadku.

Ak potrebujete veľmi flexibilné riešenie, ktoré vám umožní robiť naraz veľa vecí (surfovanie, torrent, stream atď.), Možno budete musieť vyhľadať iného poskytovateľa. Vo svojom jadre je ProtonVPN v poriadku, ale cena, ktorú účtujú používatelia za plán Plus (za prístup k zabezpečenému jadru a ďalším serverom) – 8 dolárov mesačne, je trochu strmá.

Začiatočníci VPN a ľahkí používatelia by však mali byť v poriadku, najmä veľmi ľahkí používatelia, ktorí môžu žiť podľa svojich voľných alebo základných plánov.

Kľúčové vlastnosti

 • ✓ Žiadne protokolovanie
 • ✓ Prepínač zabíjania
 • ✓ Zabezpečený hlavný server
 • ✓ P2P & Podpora Netflix

Odporúčané pre

 • • Špičková bezpečnosť
 • • Užívateľ viacerých platforiem
 • • USA- & Používatelia so sídlom v EÚ

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map