Şimdiye Kadarki En Kullanıcı Dostu Web Host? HostGator Bulut Tablosu Kılavuzu

Web hosting genellikle büyük bir sorundan muzdarip:


Kötü kullanıcı deneyimi.

Özellikle yeni başlayanlar için, teknik yönleri anlamak karmaşık, göz korkutucu ve sinir bozucu olabilir.

Çoğu web barındırıcısı ile birlikte gelen standart “cPanel” i yüklediğinizde bunu en çok fark edersiniz. Bu, sunucuyu ve ayarları yönetmek için kullanılan konsol veya kontrol paneli.

Bahsettiğim kişiyi biliyorsun. Görünüşe göre 1990’larda tasarlandı:

cPanel Eski Tasarım

Web barındırma işine yeni başlıyorsanız, kontrol paneli göz korkutucu bir yerdir. Sadece dil ve jargon karmaşık değil, başlamak için mantıklı bir yer yok.

Büyük web barındırıcılarından birinin daha güncel bir şey yaratma zamanı gelmedi mi? Daha kullanıcı dostu?

HostGator Bulutuna Girin

HostGator genellikle bütçe paylaşımlı barındırma ile bilinir. Ancak son zamanlarda yeni bulut barındırma hizmetine el koyduk.

Performans bizi havaya uçurdu. Bir test sitesi ve HostGator Bulut’un hızını ve çalışma süresini izledi. % 100 çalışma süresi ve burada Bitcatcha’da test ettiğimiz en yüksek hızlardan bazıları kaydedildi.

(HostGator Bulut performansı hakkındaki tam incelememize göz atın.)

Ama işte bu konuda gerçekten sevdiğimiz şey: yeni gösterge tablosu!

HostGator Bulut, çirkin eski cPanel’i attı ve yerini yeni, şık, sezgisel bir gösterge paneli ile değiştirdi. Şöyle görünüyor:

HostGator Bulut cPanel Tasarımı

Çok daha iyi.

Özel teklif : 

Bitcatcha okuyucuları HostGator Bulut’tan% 30 indirim alır. HostGator Cloud kasasında “bitcatcha” girin.

Bu yayında, tüm benzersiz özellikleri inceleyeceğiz ve HostGator’un kontrol panelini ve kontrol panelini daha iyi tanımanıza yardımcı olacağız.

Üstten Başlayanlar

HostGator Cloud’un kontrol panelinde iki bölüm vardır. Ve onları yeni başlayanlar ve gelişmiş seçenekler olarak düşünmeye yardımcı olur.

 1. Müşteri gösterge tablosu
  Faturaları ve genel web barındırma ayarlarını yönettiğimiz yer. (Acemi).
 2. Kontrol Paneli
  Daha fazla teknik sunucu ayarını yönettiğimiz yer. (Orta – ileri)

Müşteri gösterge tablosundan başlayalım.

HostGator Cloud’un Müşteri Kontrol Paneli

1. Adım: Giriş Yap

2. Adım: Hesap Ayrıntılarını Düzenleyin ve Yönetin

İlk ekran, tüm normal hesap ve fatura ayrıntılarını düzenlediğiniz yerdir. Şifrelerinizi ve tercihlerinizi burada da değiştirebilirsiniz.

Genel Ayarlar Sayfası

Ancak doğrudan “barındırma” bölümüne geçelim. Diğer bazı ana bilgisayarların aksine, web sitenizi ayarlayabilir, ayarları yönetebilir ve istatistiklerinizi doğrudan buradan görebilirsiniz.

Web Sitesi Ayarları Sayfası

Adım 3: WordPress’i Yükleyin ve Bir Web Sitesi Oluşturun (Tek Tıklamayla)

Yeni başlayanlar kesinlikle HostGator aracılığıyla hızlı bir web sitesi oluşturmanın ne kadar kolay olduğunu takdir edeceklerdir. “Hosting Kontrol Paneli” sekmesine gidip “WordPress 1 Tıklama Yükleyicisi” ni tıklayarak başlayın.

WordPress'i 1 Tıklamayla Kurun

Burada, WordPress’i kurmak istediğiniz alanı seçmeniz istenecektir.

WordPress Kurulumu

Alan adını onaylayın ve yönetici ayrıntılarınızı girin. Ardından ‘şimdi yükle’yi tıklayın.

Yani, teknik olarak iki tıklama, ama yine de süper kolay!

Artık çok temel bir web siteniz hazır ve çalışıyor. Tek yapmanız gereken, tasarımı düzenlemek ve içerik eklemek için komut istemlerini takip etmek.

4. Adım: Global Sunucularınızı Çalışırken Görün

Web siteniz artık HostGator’da barındırılıyorsa, web barındırıcınızın istatistiklerinin bir anlık görüntüsünü görebilirsiniz. “Sunucu performansı” na geçelim.

Global sunucu ayarları

Gördüğünüz ilk şey, veri merkezlerinizin tam olarak dünyanın neresinde bulunduğunu gösteren bir harita.

HostGator Bulut ile dünyaya yayılmış dört sunucu olduğunu görebilirsiniz. (Tipik bir ‘paylaşılan ana makinede’, yalnızca bir sunucu konumu elde edersiniz.) Bu, kitlenizin nerede olduğu önemli değil, hızlı yükleme hızlarına sahip olacağınız anlamına gelir.

sunucu performansı

5. Adım: Web Sitesi Analytics Anlık Görüntünüzü Görün

Ayrıca, web sitenizin ziyaretlerinin ve ziyaretçilerinin hızlı bir anlık görüntüsünü alırsınız. Ayrıntılı bir şeyin yerini tutmaz Google Analytics gösterge tablosu, ama hızlı bir bakış olarak harika.

Trafik analizi

6. Adım: Çok Fazla Kaynak Kullanıyor musunuz?

CPU ve RAM kullanımınızı da görebilirsiniz. Bu basit ve okunması kolay aramalar, çok fazla kaynak kullanıp kullanmadığınızı size bildirir. (Çok sayıda farklı web barındırıcısı kullandık ve bize güvenin, bu bilgileri bulmak her zaman kolay değildir!)

HostGator Cloud bu kadranları% 70’in altında tutmaya çalışmanızı önerir. Bundan daha fazla ve yükseltme zamanı olabilir. Küçük test sitemizde görebileceğiniz gibi,% 70’lik marjın içindeyiz.

CPU ve RAM kullanımınızı izleyin

Adım 7: Ekstra Ekstralara ve Ücretsizlere Göz Atın

HostGator Cloud ayrıca, burada gösterge tablosunda kilidini açabileceğiniz birkaç ek ekstra ile birlikte gelir. Özellikle Bing ve Google ile 100 dolarlık ücretsiz reklamcılık.

Ekstralar ve Ücretsizler Eklendi

8. Adım: E-posta Hesabı Oluşturun

Web sitenize eşlik edecek bir e-posta ayarlama (ör.. [Email protected]) genellikle olması gerekenden daha zordur. Ancak HostGator ile değil. E-posta sekmesini tıklamanız ve ardından şu devasa düğmeye basmanız yeterlidir:

Bir e-posta adresi oluşturun

Oluşturmak istediğiniz yeni e-postayı girin ve bir şifre ekleyin. Gitmekte fayda var.

9. Adım: Google Analytics’i entegre edin

Web sitenizin trafiği hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız, Google Analytics’i doğrudan gösterge tablosuna entegre edebilirsiniz.

Google Analytics'i entegre edin

Adım 10: Dosyalarınızı ve Klasörlerinizi Yönetin

İşte dosyaları doğrudan sunucunuza yükleyebileceğiniz yer (örneğin bir WordPress teması zip dosyası gibi). Bu biraz daha gelişmiştir ve teknisyenler bunu tam kontrol panelinden yönetmeyi tercih edebilir. (Daha sonra daha fazlası)

Yeni başlayanlar basit tutmak ve daha önce bahsedilen tek tıklamayla WordPress yükleyicisini kullanmak isteyecekler.

Dosya ve Klasörleri Yönetme

Adım 11: Yeni Alan Adı veya Alt Alan Adı Ekleme

HostGator Cloud, ek alan adları (hesabınızdan ek alan adları barındırmak için) ve alt alan adları oluşturmanın kolay ve süper bir yolunu sunar. Alt alanlar yalnızca web sitenizin farklı bölümlerine yönlendiren URL’lerdir.

Bu seçeneğin HostGator’lar kadar açık ve basit bir şekilde sunulduğunu sık sık görmezsiniz.

Alan Adını Yönetin

Adım 12: Çevrimiçi Mağaza İşletiyorsanız, SSL Sertifikasının Kilidini Açın

HostGator Bulut size bir SSL sertifikasına ücretsiz erişim sağlar. (Bu, siteniz için güvenli bir şifrelemedir – çevrimiçi mağazalar veya müşteri verilerini işleyen herkes için gereklidir).

Not : 

‘Hatchling Cloud’ paketini (giriş düzeyi) çalıştırıyorsanız, SSL sertifikasına erişmek için ‘Baby Cloud’ veya ‘Business Cloud’a yükseltmeniz gerekir..

SSL Sertifikası

Adım 13: Güvenliğinizi Artırın ve Yedekleyin!

Saldırıya uğramak veya tüm web sitesi verilerinizi kaybetmekten daha kötü bir şey yoktur. Bu nedenle web barındırma ile ilgili temel bilgiler için güvenlik ve yedeklemeler listemin en üstünde yer alıyor.

HostGator’un kontrol paneli kontrolü korumayı kolaylaştırır. SiteLock güvenliğini etkinleştirdiğinizde HostGator düzenli olarak (ve otomatik olarak) kötü amaçlı yazılım taraması yapar. Ardından, sıkı çalışmanızı asla kaybetmediğinizden emin olmak için günlük yedeklemeleri etkinleştirin.

Web Sitesi Güvenliğini Yönetme

HostGator’un kontrol paneli burada harika çünkü güvenlik ve yedeklemelerin çalıştığını görebilirsiniz. İçiniz rahat olsun.

Adım 14: Destek Biletlerini Kolayca Gönderin ve İzleyin

Bir web sitesi çalıştırırken, yardımcı olacak iyi bir destek ekibinin olduğunu bilmeniz gerekir. Bir şeyler ters gittiğinde. HostGator panosunda sorun göndermenin basit ve sezgisel bir yolu vardır.

Destek Bileti Gönderin ve İzleyin

Daha da iyisi, tüm açık ve önceki destek sorularınızı listeler, böylece ilerlemeyi izleyebilir ve gerekirse takip edebilirsiniz.

Şimdiye kadar verilen karar: HostGator Cloud’un müşteri panosundaki tüm temel unsurları kapsar. Gördüğünüz gibi, tüm önemli şeyleri bu basit kontrol panelinden yönetebilirsiniz. Jargon yok, teknik bilgiye gerek yok.

HostGator, deneyimi mümkün olduğunca kullanıcı dostu hale getirmek için harika bir iş çıkardı. Yeni başlayan biriyseniz veya gelişmiş özelliklerle uğraşmak istemiyorsanız, bu müşteri panosundan her şeyi (hemen hemen) yönetebilirsiniz.

Ancak, biraz daha fazla kontrol ve birkaç gelişmiş özellik istiyorsanız, cPanel’i yüklemek istersiniz. Hadi bir bakalım.

HostGator Bulut Kontrol Paneli

HostGator’un kontrol paneli yukarıda listelenen özelliklerin çoğunu içerir, ancak daha ileri düzey kullanıcılar için seçeneklerinizi de genişletir.

1. Adım: Kenar Çubuğu İstatistiklerini Kontrol Edin

Sağ tarafta, tüm önemli istatistikleri bir bakışta göreceksiniz. Önemli noktalar dünden, geçen hafta ve geçen ayın web trafiğini içerir.

trafik istatistikleri

Bundan sonra, yedeklemelerinizle ilgili bir güncelleme alırsınız. Bu, kontrol panelinin en sevdiğimiz özelliklerinden biridir, çünkü web sitenizin güvenli olduğuna anında güvence verir.

destek olmak

Adım 2: WordPress Temanızı Düzenleyin ve Eklentiler Ekleyin

Web sitenizi tasarlamak ve geliştirmek için ihtiyacınız olan her şey burada kontrol panelinde bulunur. Sol tarafta “temalar”, “eklentiler” ve diğer tek tıklama yüklemeleri de dahil olmak üzere bir dizi seçenek göreceksiniz.

WordPress Temaları ve Eklentileri

Adım 3: Gelişmiş Dosya Yönetimi

Müşteri gösterge tablosuna dosya yükleme hakkında konuştuğumuzu hatırlayacaksınız. Burada gelişmiş özellikleri keşfedebilirsiniz.

Gelişmiş Dosya Yönetimi

Yine, web sitesi dosyalarını (WordPress tema zip dosyası gibi) ve eklenti dosyalarını veya görüntüleri yükleyebilirsiniz. Tüm dosyalara şifre eklemek için ‘dizin gizliliği’ seçeneğini de kullanabilirsiniz. Ekstra güvenlik için harika.

Bir FTP (dosya aktarım Protokolü) dosyalarınızı sunucuya güvenli bir şekilde aktarmak için bunu da yapabilirsiniz. Web disklerinizi (dosyalarınızın depolandığı yerde) kolayca oluşturabilir ve kategorilere ayırabilirsiniz.

Ve son olarak, tek bir tıklamayla tüm web sitesi dosyalarınızı yedekleyebilirsiniz.

Adım 4: Gelişmiş Veritabanı Seçenekleri

HostGator’un kontrol panelindeki veritabanı bölümü ağırlıklı olarak ileri düzey kullanıcılar içindir. WordPress üzerinden sadece bir blog veya küçük bir web sitesi çalıştırıyorsanız, muhtemelen bunun için endişelenmenize gerek yoktur.

(Bilmeniz gereken tek şey, veritabanının tüm dosyalarınızın saklandığı ve alındığı yerdir ve MySQL, veritabanını yönetmek veya düzenlemek için kullanılan programlama dilidir).

Veritabanı Seçenekleri

Ancak ileri düzey kullanıcılar için HostGator’un kontrol paneli, veritabanı ayarlarınızı programlama ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde değiştirmenize olanak tanır.

5. Adım: Gelişmiş E-posta Ayarları

Web barındırıcınızda basit bir e-posta adresi ayarlamak, daha önce açıklandığı gibi müşteri kontrol panelinde yapılabilir. Ancak, ayarları değiştirmek, filtreler, otomatik yanıtlayıcılar ve şifreleme ayarlamak istiyorsanız, tüm bu seçenekleri burada bulacaksınız.

E mail ayarları

Bu alanı, Gmail’i, paylaşılan Google takvimlerini ve Google Drive özelliklerini web sitenize entegre etmenizi sağlayan ‘G Suite’i yüklemek için de kullanabilirsiniz. (Not: Bu genellikle ek bir ücrete tabidir).

Adım 6: Güvenliğinizi Daha da Sıkın

Standart HostGator güvenlik özelliklerinin yanı sıra kendi ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Özellikle, IP adreslerini engelleyebilirsiniz (örneğin belirli bir IP adresi web sitenizi spam yapıyorsa).

güvenlik araçları

Ayrıca ‘hotlinking’i de engelleyebilirsiniz. Bu, diğer sitelerin bant genişliğinizi ve kaynaklarınızı kullanarak görüntülerinizi veya dosyalarınızı sitelerinde görüntülediği zamandır.

Son olarak, gelişmiş programcılar uzak bir bilgisayara erişmeniz için güvenli bir yöntem sağlayan SSH’ye (Güvenli Yuva Kabuğu) erişebilir (örneğin, başka bir yerde bulunan dosyaları güvenli bir şekilde yüklemek istiyorsanız).

Adım 7: Tercih Edilen Programlama Dili Yazılımınızı Yükleyin

Bu, programcılar için bir başka gelişmiş seçenektir. Örneğin, Ruby on Rails kullanarak bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız, bunu yapmak için yazılımı hızlı bir şekilde yükleyebilirsiniz..

Programlama Dil Paketini Kur

Bu bölümde, Weebly ve Joomla dahil olmak üzere WordPress’e alternatif yazılımlar da bulacaksınız..

Temel olarak, programcılara ve web yöneticilerine herhangi bir dilde bir web sitesi oluşturmak ve istedikleri mimariyi kullanmak için büyük miktarda seçenek ve esneklik sağlar..

HostGator Bulut Barındırma Kontrol Paneli: Karar

İLAVE: 

Bitcatcha okuyucuları HostGator Cloud’da% 30 indirim hakkına sahiptir. HostGator Cloud kasasında “bitcatcha” girin.

HostGator Bulut sadece hızlı ve güvenilir değil, aynı zamanda kullanıcı dostudur. Müşteri gösterge tablosu ve kontrol paneli belki de şimdiye kadar kullandığımız en sezgisel ve anlaşılır.

Ve bunu yapmak için herhangi bir teknik veya gelişmiş özellikten ödün vermediler.

Uzman kullanıcılar istedikleri tüm programlama araçlarını ve sunucu kontrolünü bulacaktır. Ama aynı zamanda, yeni başlayanlar çok daha rahat hissedecekler.

Ardından, HostGator Bulut performansı hakkındaki derinlemesine incelememizi okuyun.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map